PTFE NEDİR?

PTFE NEDİR?

PTFE, ticari piyasada kullanılan bir terimdir. Bu terim polimer için kullanılan bir ticari isimdir. 1946 yılında ticari olarak tüm piyasaya giriş yapmıştır. Günlük hayatta kullanılan tüm ürünlerin üretilmesinde kullanılan birçok madde bulunuyor. Bu maddeler ürünlerin yapımında kullanılarak hayata geçiriliyor. Mühendislik plastikleri olarak bilinen bu ürünler arasında teflonlar bulunuyor. Teflonlar her ne kadar insanlar tarafından duyulsa da merak edilerek araştırılıyor. Hangi ürünlerin içerisinde teflon bulunduğu kişilerin araştırdığı bir konu oluyor.

Yüksek performans sağlayan bu ürün pek çok farklı alanlarda kullanılıyor. Özellikle üretim konusunda çok fazla yaygın şekilde kullanılıyor. Yük altında mukavemeti arttıran bir üründür. Özellikle ürünleri sağlamlaştırmak için her sektörde kullanılabiliyor. Kolay işlenebilmesi nedeniyle çok farklı şekilde kullanılabiliyor.

Politetrafloroetilen üreten iki şirketten biri olan Du Pont, (Teflon)’u içermektedir. Allied Chemical, Halon ticari adını verdi. Elde edilen polimer yapışkan olmadığından, ısıya ve mekanik gerilmelere karşı dayanıklıdır ve kullanım amaçlı olarak 300 ile 400 ° C arası ultra yüksek basınçta özel bir kalıpta ultra yüksek basınçta sentezlenerek kütük haline getirilir.

Saf sodyum, erimiş veya çözünmüş formda saf potasyum ve flor gazı gibi alkali metaller, yüksek sıcaklık ve basınçta Teflon üzerinde etki eder. Bunun dışında UV ışınlarına, ozona, neme, sıcaklığa, tuza ve benzeri maddelere karşı dayanıklı olması, metal, plastik, ahşap, seramik vb. Malzemeler arasında en iyi kullanım özelliklerine sahip mükemmel bir malzeme olmasını sağlar.

PTFE’nin özellikleri nelerdir?

Özgül ağırlık (gr / cm3): 2,1-2,2
Çekme mukavemeti (kg / cm2): 140-380
Basınç dayanımı (kg / cm2): 45-50
Eğilme modülü (kg / cm 2): 3500-6300
Sürtünme katsayısı (dinamik): 0,06
Isı iletkenliği (cal / cm ° C): 5.5-6.6 × 10-4
Çalışma sıcaklığı (° C): -260 +270
İzolasyon gücü (KV): 40-80 (0,1 mm)
Hacim direnci (ohm-cm): 1018 Direnç (ohm): 1016
Kimyasal direnç: mükemmel.

PTFE nerede kullanılır? Pahalı olduğu için kullanım alanı küçük Ancak çeşitli sektörlerde tercih edilmekte ve ağırlıklı olarak yüksek sıcaklığa dayanıklı contalar, keçeler, bantlar, valf setleri, contalar, konveyör bantları ve makaralar, kimyasallara dayanıklı borular, karıştırıcılar, laboratuvar ekipmanları, filtreler, diyaframlar, dielektrik dayanımlı kablolar için kullanılmaktadır.

İzolatörler, elektrikli aletler için gerekli çeşitli yalıtım parçaları ve makine endüstrisinde sürtünmeye dayanıklı yağsız yataklar ve burçlar, köprüler ve binalar için kayar yataklar, halka ve yağ sıyırıcı siğiller, pnömatik ve hidrolik bileşenler. PTFE, metaller, plastikler ve diğer malzemelerle kıyaslanamayacak kadar üstün kaliteye sahiptir.

PTFE Nedir?

PTFE (Teflon), yüksek performanslı plastikler arasında en geniş çalışma sıcaklığı aralığına (-250, +260) sahiptir ve kimyasallara ve neme karşı yüksek direnç, elektrik yalıtımı, yanmazlık ve yapışmama özellikleri gibi çok iyi teknik özelliklere sahiptir. Yüzey kaygan olduğu için yapışmaz ve dış etkenleri dışarı iter.

Mühendislik plastiklerinden biri olan PTFE (Teflon)’un deformasyon direncini arttırmak, ışıldama ve iletkenliği arttırmak ve ısıl genleşme katsayısını düşürmek için saf Teflon, fiberglas Teflon, karbon, bronz gibi dolgu malzemeleri ilave edilerek dolgu Teflon alaşımı elde edilir. İşlenmesi kolay bir malzeme olan teflon, uygulama ve ihtiyaca bağlı olarak dolgu kama teflon, dolgu çubuğu teflon, teflon içi boş çubuk, teflon levha, teflon film, teflon şerit, teflon hortum, teflon conta vb. Gibi işlenerek müşterilere sunulmaktadır.

PTFE Teflon özellikleri

Sürtünme katsayısı çok düşüktür. (0.05 ile 0.20 arasında, bu faktör kaygan hıza, uygulanan yüke ve kullanılan Teflon (PTFE) kaplamanın türüne bağlıdır.)

Nemi emmez. Teflon (PTFE) kaplı yüzey, nem tutmadan derinlemesine temizlik sağlar.

Yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Sürekli hizmet sıcaklığı 290 ° C / 550 ° F olan ve yeterli havalandırmaya sahip süreksiz ısıtma sistemlerinde 315 ° C / 600 ° F gibi yüksek sıcaklıklara kadar kullanılabilir.

Yalıtkan. Teflon (PTFE), geniş bir frekans aralığında yüksek yalıtım gücü, yüzey dayanıklılığı ve düşük yayılma faktörü gibi özellikler sergiler. Özel teknoloji ile yeterli elektrik iletkenliğine sahip antistatik kaplama olarak kullanılabilir.

Düşük sıcaklıklarda çalışabilir. Teflon (PTFE), fiziksel özelliklerini kaybetmeden -270 ° C / -454 ° F kadar düşük sıcaklıklarda çalışabilir.

Kimyasallardan etkilenmez. Teflon (PTFE), erimiş alkali metaller ve yüksek reaktif florlu kimyasallar dışındaki kimyasallardan etkilenmez.


TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Benzer Konular

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin